Oświetlenie domu i rodzaje lamp


Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że w każdym, nawet najbardziej nowoczesnym wnętrzu, potrzebne jest dobre oświetlenie domu, aby w pełni móc pokazać piękno pomieszczenia. Lampy użyte w odpowiedni sposób, mogą pomóc nam podkreślić niepowtarzalny charakter wnętrza i niczym odpowiedni ubiór ukryć wady i uwydatnić zalety. Oprócz tego odpowiednio dobrane lampy zdecydowanie podnoszą jakość życia i pozwalają lepiej czuć się we własnych czterech ścianach. Oświetlenie domu, za pomocą specjalnych żarówek, może pomóc nam chronić nasze oczy podczas długich godzin pracy i redukować uczucie zmęczenia. Meble hoteloweRównież w tak ważnym ostatnio temacie, jakim jest ekologia i oszczędzanie energii lampy, jak i całe oświetlenie domu jest ważnym elementem. Dzięki wymianie zwykłych żarówek na LED-owe, znacznie zmniejszy się zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Dzięki bardzo długiemu okresowi użytkowania takich żarówek, nie trzeba wymieniać ich tak często jak zwykłych, a co za tym idzie, maleje produkcja śmieci. Istnieją również inne rozwiązania dzięki którym lampy, a w zasadzie całe oświetlenie domu może pomóc nam zaoszczędzić energię. Chociażby oświetlenie zewnętrzne i lampy wykorzystujące czujnik ruchu i zapalające światło jedynie, gdy ktoś się zbliża.

W zależności od potrzeb w kategorii oświetlenie domu możemy wyróżnić następujące lampy:

– lampy sufitowe, wiszące i żyrandole
Ich głównym zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza. Zazwyczaj lampy tego typu umieszcza się na środku pomieszczenia, jednak coraz częściej, chcąc uzyskać wrażenie światła naturalnego, wiesza się je w odległości 2/5 od okna. Dodatkowo stosuje się także lampy wiszące nad strefą jadalnianą i stolikami kawowymi.

– lampy ścienne i kinkiety
Oświetlenie domu ukierunkowane na wydobycie określonych „detali” np. podkreślenie obrazu wiszącego na ścianie. Umiejętnie użyte lampy tego rodzaju mogą także optycznie powiększyć pomieszczenie. Często wykorzystywane w małych wnętrzach.

– lampy podłogowe, stojące
Oprócz stanowienia ważnego elementu wystroju wnętrza, mają za zadanie oświetlić konkretną strefę np. kącik do czytania.

Zobacz polecane: lampy łazienkowe.